>

A. Szyld równoległy


Uchwała Krajobrazowa Gdańska w 3 krokach

Krok 1.


Wyszukaj obszar dla adresu Twojego lokalu - każdy obszar to różne ustalenia szczegółowe

Krok 2.


Odnajdź typ lokalu dla nieruchomości w której prowadzisz swoją działalność

Krok 3.


Wybierz formę szyldu odpowiednią dla Twojego lokalu

To podstawowa forma szyldu informującego o nazwie lub rodzaju prowadzonej działalności. Tradycyjnie zawiera nazwisko właściciela lub rzemieślnika, markę, nazwę działalności lub logo.

szyld równoległy umieszcza się w postaci tablicy lub znaków w pasie powyżej witryny (okien i drzwi) a poniżej pierwszego piętra – miejsce to nazywamy polem szyldowym.

Uwagi techniczne

wysokość szyldu - maks. 70 cm
szerokość – nie więcej niż szerokość witryny (okien i drzwi)
grubość – tablica maks. 3 cm, znaki bez tła maks. 15 cm
pole ochronne - powyżej i poniżej szyldu pozostaw wolną przestrzeń odpowiadającą 15% wysokości szyldu

Ustalenia szczegółowe dla każdego z obszarów znajdziesz na stronie Poznaj ustalenia szczegółowe


Zanim zaczniesz

1

znajdź na elewacji "pole szyldowe"


Czy to co chcesz zrobić jest zgodne z przepisami? Czy firma reklamowa, z którą współpracujesz zna przepisy UKG?

Pole szyldowe to pas między witryną (oknami i drzwiami) a pierwszym piętrem. Dopasuj szyld do wysokości pola i szerokości witryny. Jeśli brakuje Ci miejsca umieść szyld w witrynie lub na semaforze.

2

nie zasłaniaj elementów dekoracyjnych elewacji


Reklama nie może nachodzić na okna czy drzwi ani zasłaniać elementów dekoracyjnych elewacji np. gzymsów, cegły. Nad i pod tablicą pozostaw przestrzeń wynoszącą nie mniej niż 15% wysokości Jeśli nie masz miejsca - zamontuj szyld w witrynie.

Przygotuj elewację przed montażem – usuń kotwy i kable, napraw ubytki i odmaluj.

3

znaki bez tła to najlepsze rozwiązanie


Zamontuj jeden szyld np. w formie znaków bez tła. Dodatkowo możesz oznaczyć wejście szyldem semaforowym. Dla niektórych typów lokali dopuszczone są inne formy reklamy.

Wykonanie Twojego szyldu w formie znaków bez tła to rozwiązanie tanie i eleganckie, które dają dużo możliwości sytuowania.


Dobre i złe praktyki reklamowe


Poczytaj więcej o dobrych i złych praktykach reklamowych


A1. znaki bez tła

Wszystkie szyldy tego typu łączy jedna cecha, są one wykonane w formie liter bądź innych znaków na tle elewacji. Mogą to być zarówno proste litery z tworzywa sztucznego jak i wyrafinowane, odlewane z brązu znaki zamocowane na kołkach dystansowych.

Materiały

Szeroki dostęp do materiałów budowlanych daje niczym nieograniczone możliwości wykonania szyldu. Pamiętaj jednak, że co do zasady im tańszy materiał użyjesz do wykonania szyldu tym będzie on mniej trwały – trudniejszy w utrzymaniu czystości i konserwacji oraz mniej odporny na warunki atmosferyczne.

znak z wyciętego cyfrowo tworzywa sztucznego o znacznej grubości bądź z klejonych ze sobą płaskich elementów to rozwiązanie często stosowane, niemniej może nie pasować do budynków o tradycyjnym charakterze.

znak wykonany z użyciem szlachetnych materiałów takich jak blacha, drewno, brąz oraz specjalistycznych technik są bardziej wyrafinowane i sprawdzą się jako szyldy luksusowych lokali.


znaki płaskie

Szyld w formie znaków układających się w napis lub logotyp. Litery wycięte są z płaskiego materiału za pomocą wycinarki.

Płaskie znaki możesz podświetlić z wykorzystaniem efektu halo. Szyld podświetlony od strony tła będzie widoczny po zmroku.


znaki przestrzenne

Szyld takiego typu wyraźniej niż znaki płaskie odznacza się na tle elewacji, co może być jego zaletą. znaki wykonane są różnymi metodami np.: wycinanie, wyginanie lub łączenie ze sobą płaskich elementów. Mogą być różnej grubości, ale nie powinny przekraczać 15 cm.

znaki przestrzenne możesz podświetlić na wiele sposobów – frontem, bokiem lub tyłem. Wykorzystanie diod LED nie tylko poprawi widoczność Twojego szyldu, ale także jest energooszczędne.

Uwagi techniczne

Płaskie i przestrzenne litery mogą być mocowane bezpośrednio do elewacji przy pomocy klejenia. Jest to najprostszy sposób mocowania szyldu. Należy jednak pamiętać, że usunięcie szyldu będzie powodowało powierzchniowe uszkodzenie elewacji i wymagać będzie drobnych prac naprawczych.

znaki bez tła można również mocować na szpilkach lub kołkach dystansowych.

W elewacjach wykonanych ze szlachetnych materiałów dobrze jest ograniczyć liczbę otworów i schować je, np.: w fugach. Dobrym rozwiązaniem jest także mocowanie szyldu na szynach, które ograniczą liczbę otworów i uproszczą montaż. Stosując szynę pomaluj ją na kolor elewacji.

Ustalenia szczegółowe dla każdego z obszarów znajdziesz na stronie Poznaj ustalenia szczegółowe



A2. Szyld malowany

znaki malowane bezpośrednio na elewacji. Zaletą szyldu jest brak problemu z montażem i łatwy sposób usunięcia, poprzez zamalowanie. Sztuka kaligrafii daje właściwie nieograniczone możliwości wykonania szyldu.

Uwagi techniczne

Nie maluj szyldu sam! Choć technika wykonania szyldu jest tania, to wymaga specjalistycznych umiejętności. Zapewni to poprawne wykonanie szyldu o proporcjach zgodnych z projektem i bez zacieków.

Ustalenia szczegółowe dla każdego z obszarów znajdziesz na stronie Poznaj ustalenia szczegółowe


A3. Tablica

Szyld malowany, nadrukowany lub naklejany na płaskiej tablicy z tworzywa sztucznego lub drewna jest jedną z najtańszych jak również najprostszych w montażu form szyldu.

Stosując przeźroczysty materiał (szkło lub PVC) albo tablice w kolorze elewacji uzyskasz efekt podobny do znaków bez tła, a ograniczysz liczbę otworów montażowych w elewacji.

Całość podświetlenia tablicy (instalacje zasilające w energię elektryczną, kable oraz elementy mocujące) musisz zmieścić w maks. 3 cm grubości, dlatego skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań oświetlenia diodami LED.

Nad i pod tablicą pozostaw przestrzeń wynoszącą nie mniej niż 15% wysokości szyldu. Jeśli więc wysokość pola szyldowego wynosi 70 centymetrów a wysokość Twojego szyldu 50 cm, powyżej i poniżej pozostaw po 10 cm wolnego miejsca - sprawi to, że Twoja reklama nie będzie wyglądała jak „wepchnięta na siłę”.

Uwagi techniczne

Szyld w postaci tablicy może zostać wykonany przez nadrukowanie liter bezpośrednio na płytę, naklejenie liter z folii samoprzylepnej lub płaskich liter z tworzywa sztucznego.

Dobrym rozwiązaniem jest ręczne malowanie liter na tablicy drewnianej lub wykonanej ze sklejki i zabezpieczenie jej lakierem zewnętrznym.

Ustalenia szczegółowe dla każdego z obszarów znajdziesz na stronie Poznaj ustalenia szczegółowe

Mam pytanie


Imię


Adres email


Numer telefonu (opcjonalnie)


Treść wiadomości


Dziękujemy za wiadomość. Udzielimy na nią odpowiedzi w możliwie najkrótszym czasie.
Błąd, wyślij wiadomość ponownie.

Zapytanie ma charakter konsultacyjny. Otrzymana odpowiedź nie stanowi decyzji w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego. Wydawanie opinii dla projektów reklam odbywa się w oparciu o procedurę opisaną na stronie - opiniowanie reklam.